Fabrikamız bünyesinde Müşterilerimizden gelen talepler Doğrultusunda; taze soğutulmuş, İçi alınmış dondurulmuş, fileto Çıkarılmış ve füme balık ürün İmalatları yapılmaktadır.

IQF Bütün Temizlenmiş Glazeli yada Glazesiz

Ürün adı            :  Temizlenmiş Dondurulmuş Alabalık 

Ürün tanımı      :  İç organları çıkartılmış,kuyruk,yüzgeç ve kılçıkları alınmamış bütün formda balık.

Ürün bileşimi    :  İç organları çıkarılarak Merkez iç  sıcaklığı -18 ºC ye indirilmiş  dondurulmuş Alabalık

Katkı maddesi  :  Yok , natürel    
 

İşleme metodu

Yetiştirilen balıklar pazar boyuna erişince (Alabalıkta 200–300 gr) çiftliklerden hasadı yapılır.Hasadı yapılan balıklar termal şok tanklarına alınır.Bu tanklarda balık vücut sıcaklığını 0 ; +2 C°’e düşürmek için  su ve suyun 3 katı hacminde yaprak  buz kullanılır.Ortalama sıcaklığı 0 / +2 C° olan termal şok tanklarında yaklaşık 1-2 dk. içinde ölür. Bu hızlı ölüm pre-rigor döneminin kısa olmasına ve buna bağlı olarak et kalitesinin yüksek olmasına sebebiyet verir. İşletmenin ürün giriş kısmına tanklar içinde getirilen ürünlerin ürün girdi kontrolleri yapılarak kayıt altına alınır. Kontrolleri yapılan ürün geliş sırasına göre işletme içerisine alınarak balık boylama makinesi ile boylama işlemi yapılır.

Alabalık için boylama (Kalibrasyon);   
                         100 –   500 gr/adt.      

    

Boylama makinesinde kalibrasyonu yapılan balıklar Kesim makinesinde veya Kesim masalarında, Balıklar anüsünden başlayarak alt damağı arasında kalan karın boşluğu kesilir. Solungaçları ve iç organları çıkarılır. Karın boşluğu kan akıntılarından yıkanır. İç organları alınıp, kanı yıkanan balıklar içinde buz olan son yıkama tankına alınır. Yıkanan balıkların suyu süzdürülür. Suyu  süzülmüş balıklar, birim ambalajlar içerisine veya Toplu tüketim için şoklama tavalarına dizilerek şok ünitesine veya tek tek Spiral frezeer şoklama sistemine alınırlar. Burada balıklar - 40°C de 6 – 8 saat de , Spiral frezeer şoklama da 1 saatte şoklanır.Şoklanmış balıklara glazing işlemi yapılır ve paketlenir.Paketlenmiş ürün sevkiyata kadar     -20 ; - 25ºC de soğuk hava deposunda  muhafaza edilir.

Raf ömrü           : - 18ºC de  18 ay

*Buzdolabında (-6oC) 6 Ay
** Buzlukta (-12oC) 3 Ay
*** Derin Dondurucu (-18oC) Son kullanma tarihine kadar

Kullanımı: Dondurulmuş ürün çözdürüldükten sonra tüketici isteğine uygun şekilde pişirilerek tüketilebilir.

Ambalaj şekli   : Isı yalıtımlı karton koli içerisinde ; 5  ve 10 kg ’ lık ağzı kapatılmış polietilen poşetlerde , koli net ağırlığı  10 kg ( 5 kg x 2 adt. ) ve  12 kg (  6 kg x 2 adt.  veya 2 kg x 6 adt. ) ’ dır.

Etiket bilgileri: Ürün adı, Ürün lot no (seri no, parti no) , Kalibre (gramaj aralığı ) ,  
Son kullanım tarihi, Tesis onay numarası, çiftlik numarası, uyarıcı bilgi (saklama koşulları ve süresi ) ve ağırlık bilgileri bulunmaktadır.

Sevkiyat Koşulları  :  Minimum sıcaklığı - 18ºC de frigolu araç ile

Hedef tüketici kitlesi  Hedef tüketici genel nüfustur ki bu grup doğal olarak yaşlıları ve Çocukları da kapsar. Ürettiğimiz  ürünler tüm fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik kontrollerden geçtiği,soğuk zinciri muhafaza edilerek tüketiciye ulaştırılmaktadır.
   Doğal olarak sadece balıkta bulunan Omega 3'ün insan sağlığı üzerinde çok önemli  etkileri bulunduğu tespit edilmiştir. Özellikle çocukların vücut ve zeka gelişimi üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca hücre yenileme özelliği nedeniyle yaşlılar için çok gerekli bir besin maddesidir. Damar sertliğini önlemekte, kalp krizi riskini azaltmakta, kolesterolü düşürmekte, sinir sistemini düzenlemede, romatizmayı, kanseri, astım ve şekeri önlemede OMEGA 3'ün çok önemli etkisi olduğu saptanmıştır.Ayrıca alabalık kilo problemi olanlar için de en iyi diyet besinidir.

Besin Değeri 135 Kcal
Enerji 566 Kj
Yağ 6.6 Gr
Karbonhidrat 0 Gr
Protein 18.9 Gr
Tuz 0 Gr

c) 2017 Alima Su Ürünleri Tasarım