Fabrikamız bünyesinde Müşterilerimizden gelen talepler Doğrultusunda; taze soğutulmuş, İçi alınmış dondurulmuş, fileto Çıkarılmış ve füme balık ürün İmalatları yapılmaktadır.

Alabalık BUTTERFLY

Ürün adı            :  Taze Soğutulmuş Dondurulmuş Butter Fly Alabalık

Ürün tanımı      :  İç organları çıkartılmış, kılçığı temizlenmiş balık.

Ürün bileşimi    : Taze balık ve buz.

Katkı maddesi :  Yok , natürel    

İşleme metodu : İşletmenin ürün giriş kısmına Frigofirik araçlar ile Strafor kutu veya Plastik kasalar içerisinde buzlanmış olarak getirilen balıklar işletmenin ürün giriş kısmına alınarak girdi kontrolleri (organoleptik muayenesi) yapılır. Kabul gören ürünler Ürün giriş muhafaza odasına alınır. Proses süreçlerine alınan balıklar Boylama hatına alınır, balıklar daha sonra Fleto Kesim makinesinde veya Kesim masalarında işleme alınır. İstenilen kalibrede kesilen Fletolar Taze ve Dondurulacak ürün olarak ayrılır.
 
Paketleme bölümüne  Taze olarak alınan balıklar strafor kutulara yerleştirilir. Balıkların üzeri ince jelatin ile örtülür,  6 ve 10 kg’lık strafor kutulara istiflenir. Her kutuya ortalama 2 -2,5 kg yaprak buz ilave edilir, kutu kapağı kapatılıp bantlanır. Kapağı kapatılmış kutular palet üzerine istiflenir ve paletler streçlenerek sevk oluncaya kadar   0 ; +2 C° deki soğuk hava deposuna (Taze Soğutulmuş Muhafaza ) yerleştirilir.    

Dondurulmak üzere ayrılan fletolar yıkandıktan sonra suyu süzülür.Suyu süzülmüş balıklar şoklama tavalarına veya tek tek Spiral frezeer şoklama sistemine alınır. Şoklama tavalarındaki balıklar -40°C de 6 – 8 saat de , Spiral frezeer şoklama da 1 saatte şoklanır.Şoklanmış balıklara glazing işlemi yapılır ve paketlenir.Paketlenmiş ürün sevkiyata kadar     -20 ; - 25ºC de soğuk hava deposunda  muhafaza edilir.

Raf ömrü Taze Balık için        : 0 ; +2 C° ‘de  14 Gün

Raf ömrü Donuk için        : -18 C° ‘ -20 C°  de  18 Ay

Kullanımı : Taze veya Donuk olarak satıldığı için tüketici isteğine uygun şekilde pişirilerek tüketilir

Ambalaj şekli Taza balık için  : Isı yalıtımlı strafor kutu içinde; 6 kg ve/veya 10 kg ’lık net ağırlıkta balık,  Balık ile buzun temasını kesen jelatin örtü ve 2 -2,5 kg  yaprak buz.

Ambalaj şekli Donuk balık için  : Isı yalıtımlı karton koli içerisinde ; 5  ve 10 kg ’ lık ağzı kapatılmış polietilen poşetlerde , koli net ağırlığı  10 kg ( 5 kg x 2 adt. ) ’ dır.

Etiket bilgileri : Ürün adı, Ürün lot no (seri no, parti no) , Kalibre (gramaj aralığı ) , Son Kullanım tarihi, Tesis onay numarası,çiftlik no ve net ağırlık bilgileri bulunmaktadır.

Sevkiyat Koşulları :  Taze Balık için 0 ; +2 C° de ve  Donuk Balık İçin -18 C° ve -20 C° frigolu araç ile yapılır.

Hedef tüketici kitlesi : Hedef tüketici genel nüfustur ki bu grup doğal olarak yaşlıları ve çocukları da kapsar. İşlediğimiz Alabalıklar tüm fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik kontrollerden sonra, tazeliğini muhafaza ederek tüketiciye ulaştırılmaktadır.

Besin Değeri 135 Kcal
Enerji 566 Kj
Yağ 6.6 Gr
Karbonhidrat 0 Gr
Protein 18.9 Gr
Tuz 0 Gr

c) 2017 Alima Su Ürünleri Tasarım