Fabrikamız bünyesinde Müşterilerimizden gelen talepler Doğrultusunda; taze soğutulmuş, İçi alınmış dondurulmuş, fileto Çıkarılmış ve füme balık ürün İmalatları yapılmaktadır.

Alabalık Füme (Tütsülenmiş) Fleto

Ürün adı            : Alabalık Füme (Tütsülenmiş - Dumanlanmış) Fleto

Ürün tanımı      : İç organları çıkartılmış,Salamura edilmiş, Tütsülenmiş(Dumanlanmış) Kafa,kuyruk,Deri ve kılçıkları alınmış  formda balık.

Ürün bileşimi    : Füme Fileto edilmiş dondurulmuş balık

Katkı maddesi  :  Tuz , Doğal Meşe Odunu Dumanı    

İşleme metodu : Boylama makinesinde kalibrasyonu yapılan balıklar İşleme ünitesinde temizleme masalarına veya Kesim makinesine getirilen balıklar anüsünden başlayarak alt damağı arasında kalan karın boşluğu kesilerek iç organları çıkarılır.İç organları çıkarılmış balıklar+ 4 ;+7°C soğutulmuş suda yıkanır ve süzdürülür. Suyu  süzülmüş balıklar salamura tanklarına alınır ve tuz konsantrasyonunda 6-15 saat bekletilir.Salamura işleminden sonra balıklar omurlarından veya gözlerinden şişlere dizilir ve çerçevelere alınır burada balıklar tekrar durulanır ve soğuk muhafaza kurutma odasına alınır, Balıkların üzerindeki fazla suyun ve mukusun süzülmesi beklenir, Kurutma işlemine tabi tutulan balıklar tütsüleme fırınlarına alınır burada 120dk-135 dk arasında pişirme ve dumanlama işlemine tabi tutulur dumanlama 72 °C’ üzerin de tütsülenir. Tütsüleme işleminden sonra çerçeve içindeki balıklar tütsüleme arabalarına alınır + 0 ;+2°Cde soğuk hava odasında 6-8 saat dinlendirmeye alınır, Şişlerden boşaltılan ürünler fileto hattında Kafa, kuyruk, deri ve Kılçıklarından arındırılır, Vakum ambalajlı veya M.A.P  vakum makinesinde ambalajlaması yapılır. Şoklama tavalarına dizilerek şok ünitesine alınırlar. Burada balıklar - 40°C de 4 – 6 saat de şoklanır, şoklanmış balıklar paketlenir. Paketlenmiş ürün sevkiyata kadar -20 ; - 25ºC de soğuk hava deposunda muhafaza edilir.

Raf ömrü           : - 18ºC de  18 ay

*Buzdolabında (-6oC) 6 Ay
** Buzlukta (-12oC) 3 Ay
*** Derin Dondurucu (-18oC) Son kullanma tarihine kadar

Kullanımı          : Tüketime hazır pişirilmiş üründür. Dondurulmuş ürün çözdürüldükten sonra tüketilebilir.

Ambalaj şekli   : Isı yalıtımlı karton koli içerisinde ; 5  ve 10 kg ’ lık ağzı vakum edilerek kapatılmış, poşetlerde , koli net ağırlığı  5 kg ( 100g x 50 adt.veya 125 x 40adt ) ve 10kg (  100g  x 100 adt.  Veya 125g x 80 adt. ) ’ dır.

Etiket bilgileri  : Ürün adı , Ürün lot no (seri no, parti no) , Kalibre (gramaj aralığı ) ,  Son kullanım tarihi , Tesis onay numarası, çiftlik numarası , uyarıcı bilgi (saklama koşulları ve süresi ) ve ağırlık bilgileri  bulunmaktadır

Sevkıyat Koşulları : Minimum sıcaklığı - 18ºC de  frigolu araç ile

Hedef tüketici kitlesi : Hedef tüketici genel nüfustur ki bu grup doğal olarak yaşlıları ve Çocukları da kapsar. Ürettiğimiz füme fileto ürünler tüm fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik kontrollerden geçtiği, soğuk zinciri muhafaza edilerek tüketiciye ulaştırılmaktadır.
         Doğal olarak sadece balıkta bulunan Omega 3'ün insan sağlığı üzerinde çok önemli  etkileri bulunduğu tespit edilmiştir. Özellikle çocukların vücut ve zeka gelişimi üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca hücre yenileme özelliği nedeniyle yaşlılar için çok gerekli bir besin maddesidir. Damar sertliğini önlemekte, kalp krizi riskini azaltmakta, kolesterolü düşürmekte, sinir sistemini düzenlemede, romatizmayı, kanseri, astım ve şekeri önlemede OMEGA 3'ün çok önemli etkisi olduğu saptanmıştır.Ayrıca alabalık kilo problemi olanlar için de en iyi diyet besinidir

Besin Değeri 144 Kcal
Enerji 603 Kj
Yağ 4.2 Gr
Karbonhidrat 0 Gr
Protein 23 Gr
Tuz 1.8 Gr

c) 2017 Alima Su Ürünleri Tasarım