Fabrikamız bünyesinde Müşterilerimizden gelen talepler Doğrultusunda; taze soğutulmuş, İçi alınmış dondurulmuş, fileto Çıkarılmış ve füme balık ürün İmalatları yapılmaktadır.

Kutulu Tabaklı Ürün

Ürün adı            :  500 Gr - 1000 Gr BBQ  Tabaklı ve Tabaksız, Baharatsız veya 20 Gr - 35 Gr Baharatlı

Ürün tanımı      :  İç organları temizlenmiş dondurulmuş Alabalık

Ürün bileşimi    : Dondurulmuş Alabalık baharatlı

İşleme metodu : İşletmenin ürün giriş kısmına Frigofirik araçlar ile Strafor kutu veya Plastik kasalar içerisinde buzlanmış olarak getirilen balıklar işletmenin ürün giriş kısmına alınarak girdi kontrolleri (organoleptik muayenesi) yapılır. Kabul gören ürünler Ürün giriş muhafaza odasına alınır. Proses süreçlerine alınan balıklar Boylama hatına alınır, Daha sonra kesim işlemine tabi tutulur, İç organları temizlendikten sonra balıklar tekli polietilen poşetler içerisine konulur.
    Poşetlenen balıklar 500 Gr veya 1000 Gr olarak tartılıp kutulara yerleştirilir.Kutulara alınan Balıklar Şoklama tavalarına dizilerek  -40ºC
de odalar da şoklamaya bırkılır.Donan Ürünler 5 Kğ veya 8 Kğ lık karton kolilere alınarak -18ºC de Depoya bırakılır veya sevkiyat yapılır.

Raf ömrü Donuk için        : -18 C° ‘ -20 C°  de  18 Ay

Kullanımı : Donuk olarak satıldığı için tüketici isteğine uygun şekilde pişirilerek tüketilir

Ambalaj şekli Donuk balık için  : Isı yalıtımlı karton koli içerisinde ; 5  ve 8 kg ’ ( 10x 500 gr. ) ( 8x 1000 gr. )’ dır.

Etiket bilgileri : Ürün adı, Ürün lot no (seri no, parti no) , Kalibre (gramaj aralığı ) , Son Kullanım tarihi, Tesis onay numarası,çiftlik no ve net ağırlık bilgileri bulunmaktadır.

Hedef tüketici kitlesi : Hedef tüketici genel nüfustur ki bu grup doğal olarak yaşlıları ve çocukları da kapsar. İşlediğimiz Alabalıklar tüm fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik kontrollerden sonra, tazeliğini muhafaza ederek tüketiciye ulaştırılmaktadır.

Besin Değeri 135 Kcal
Enerji 566 Kj
Yağ 6.6 Gr
Karbonhidrat 0 Gr
Protein 18.9 Gr
Tuz 0 Gr

c) 2017 Alima Su Ürünleri Tasarım