Yetiştirici

Alabalık Salmonidae familyasına ait birçok farklı balık türünü bünyesinde barındıran  genel bir isim adıyla anılmaktadır. Bu aile içindeki bazı balıklara somon balığı denirken, bazıları alabalıklar olarak isimlendirilmektedir. Bazı Atlantik Okyanusu türleri Atlantik alabalığı, kara alabalığı ve somon balığı olarak bilinmekteyken, bazı ortak Pasifik Okyanusu türleri sockeye, şinuk, pembe, kambur, coho, olarak tanınan türleri bünyesinde taşımaktadır. Alabalıklar genellikle tatlı suda yumurta vererek yaşama başlar ve burana büyümek gelişmek ve beslenmek için deniz ve okyanusa göç ederler; tekrar tatlı suya üremek için dönerler. Pasifik alabalıkları genelde yumurtladıktan birkaç gün ya da hafta içinde ölürler hatta bu durum birçok araştırmacıya ilham kaynağı olmuş ve bu konuyla ilgili yüzlerce belgeseller somon göçleri üzerine yapılmıştır.

   Alabalıklar gurubundan yer alan Gökkuşağı Alabalığı Oncorhynchus mykiss tatlı su kaynaklarının en özel canlı varlıklarından birini oluşturmaktadır. Adaptasyon sürecindeki geniş tolerans yetenekleri, hızlı büyüme özellikleri, vücut renk güzellikleri, karnivor beslenme özellikleri ve etlerinin lezzeti nedeniyle aranan bit tür olmuştur gökkuşağı alabalığı ilk olarak Kuzey Amerika’da 1880 yıllarda yetiştirilmeye başlandı ve buradan bütün Avrupa ve kıta Avrupalarına yayıldı. Ülkemize olan yolculuğu ise ilk olarak 1960 yıllarda bakanlık ve özel işletmelerin alabalık yumurtalarını, Avrupa’dan ithal etmesi ve ardından Marmara bölgesinde ilk özel çiftliğin kurulmasıyla yetiştiricilik çalışmalarına başlandı. Ülkemizin en önemli ve en fazla yetiştiriciliği yapılan  balık türü oldu.

  Bu alabalık yolculuğu Malatya'ya ise ilk olarak 1984 yılında sürgüde başladı ve o günden bu yana doğu ve güneydoğu bu bölgeden yayıldı. 1990 yıllarda alabalık çiftlikleri ülkemizde hızla artmaya ve 2000 yıllardan sonra çok hızlı aratan bir ivmeyle büyük bir ekonomik girdi sağladı. en önemli üretim merkezleri arasında Muğla, Aydın, Kayseri, Elazığ, Malatya, Kahraman Maraş başta olmak üzere gökkuşağı alabalığı tüm su kaynaklarımızı sevmeye ve buralarda yetiştirilmeye başlandı. 

 Bu arada alabalık yaşamında en önemli duraklarında Malatya'da, ALİMA su ürünleriyle tanıştı ve burada son derece önemli bir potansiyel buldu ve yaşamını burada önemli bir üretim tonajıyla sürdürmeye devam etmektedir.

c) 2017 Alima Su Ürünleri Tasarım